777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz
Prodej nemovitosti v dědickém řízení – to je téma, kolem kterého koluje mezi laickou veřejností spousta polopravd a zmatečných informací. Přitom jde o poměrně jednoznačnou záležitost s jasnými pravidly. Vše vám vysvětlím v článku, který určitě uvítají všichni, co aktuálně dědí byt nebo dům.
Když se díky dědictví stáváte majitelem nějakého objektu, ocitnete se v takové zvláštní situaci. Dle zákona vám patří už ode dne, kdy zůstavitel zemřel. Vlastnická práva získáte zpětně k danému datu. Ale dokud není celé řízení oficiálně uzavřeno, můžete s nemovitým majetkem nakládat jen velmi omezeně. A prodej je vyloučený úplně.
Proces je rozběhnutý, vy i notář už víte, že jste jediným dědicem. Byt nebo dům zeje prázdnotou, avšak vy se o něj musíte a potřebujete starat. Co můžete dělat? Mám pro vás dobrou zprávu, legislativa na to pamatuje. Nazývá to jako tzv. obvyklé hospodaření. Pod tímto pojmem se skrývá standardní užívání formou bydlení a běžné úkony spojené s chodem a údržbou.
Bez obav, že byste cokoliv porušovali nebo mařili, můžete nemovitost uklízet a drobně opravovat, když to její stav vyžaduje. Naopak ale zapomeňte na obtížné přestavby a velké zásahy, jako jsou výměny oken či rekonstrukce střechy apod.
Čeká vás dědické řízení? Objednejte si odhad nemovitosti pro notáře z pohodlí domova.
Zdědili jste byt či dům a potřebujete znát jeho cenu? Je dědické řízení za rohem a vy nemáte času nazbyt? Ocenění pro dědické řízení vypracuji na dálku během několika hodin.
Dále obvykle dědice zajímá, zda mohou získávanou nemovitost začít pronajímat. Zde už právní řád není tak striktní. Ovšem, aby to nebylo zas tak jednoduché, existují podmínky, které musí zájemce o roli pronajímatele splnit.
Je tedy zřejmé, že s takovým plánem vznikne další vyřizování a papírování. Pak je na zvážení, zda se vůbec vyplatí do toho pouštět, nebo bude rozumnější počkat na řádné skončení dědictví. Jednání se soudem se může protáhnout. A výsledkem může být až tak absurdní situace, že vám vše schválí třeba jen několik dnů před uzavřením řízení. Takže ani nestihnete sehnat nájemníky a všechna vynaložená energie přijde nazmar. Proto vám doporučuji, abyste se vždy raději poradili s přiřazeným notářem, než se do něčeho vrhnete.
Jak už teď víte, prodat byt v dědickém řízení nelze. Za ideální strategii, která vám umožní vydělat na dané nemovitosti co nejdříve, tak považuji dělat vše pro to, aby notář mohl dědictví vypořádat co nejrychleji. Spolupracujte s ním, choďte na domluvené schůzky a dodejte mu včas nezbytné dokumenty. A po skončení už nic nebude bránit prodeji, se kterým vám ráda pomohu.
Čeká vás dědické řízení? Objednejte si odhad nemovitosti pro notáře z pohodlí domova.
Zdědili jste byt či dům a potřebujete znát jeho cenu? Je dědické řízení za rohem a vy nemáte času nazbyt? Ocenění pro dědické řízení vypracuji na dálku během několika hodin.