777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Jaká je provize RK u pronájmu (rezidenční) nemovitosti: 3 věci, které potřebujete vědět

U pronajímání se stejně jako u prodeje můžete pěkně zapotit. A také spálit. Anebo srazíte starosti a riziko na minimum tím, že záležitosti okolo hledání nájemce svěříte do rukou profíka, realitního makléře.

Postará se o všechny kroky (kterých není zrovna málo) a za to mu zaplatíte provizi. Kolik? Každá realitní kancelář to má pochopitelně nastavené trochu jinak. Abyste si udělali představu, jak se to pohybuje a jaké realitní služby byste měli získat, přináším užitečné informace ze své vlastní praxe.

1. Špičkový servis od A do Z je samozřejmostí

Spolupráce se mnou funguje na jednoduchém principu – pokud ode mě chcete pomoci, obstarám vše, co s pronájmem souvisí. Ostatně, přesně pro to si najímáte realitního zprostředkovatele. Abyste pronajali dobře a bezpečně a nemuseli do toho vkládat své úsilí.

O co se tedy postarám?

 • Na základě prohlídky nemovitosti vám doporučím nejlepší postup a způsob přípravy na pronájem.
 • Určím výši tržního nájemného.
 • Upřesníme si cílovou skupinu
 • Poradím vám, co udělat, aby se o váš byt zajímali ideální uchazeči = maximalizuje se šance, že dosáhnete na požadovanou částku nájemného. 
 • Probereme samozřejmě podmínky pronájmu, kauci, zálohy na služby, servisní poplatky a další parametry.
 • Zajistím atraktivní profesionální prezentaci (vč. webové), díky které fotkami a popisem oslovíme/zaujmeme to správné publikum. 
 • Zařadím váš pronájem do nabídky sítě RE/MAX, využiji databázi poptávek a moderní marketingové nástroje pro perfektní výsledky. 
 • Zorganizuji prohlídky. A v případě potřeby poskytnu překladatelský servis (z češtiny do angličtiny a naopak). 
 • Vyjednám pro vás nejvýhodnější podmínky s nájemcem.
 • Připravím spolehlivou nájemní smlouvu a předávací protokol. 
 • Shromáždím i všechny ostatní nezbytné dokumenty, např. list vlastnictví, kopie dokladů, přílohy ke smlouvě apod.
 • Nemovitost oficiálně předám nájemci. 

Tímto detailním postupem zaručuji, že vás pronajmutí nemovitosti nijak nezatíží. Podobný „balíček úkonů“ by vám měl nabídnout každý zkušený profesionál, který požaduje provizi v podobné výši jako naše realitní kancelář.

2. Férové jednání aneb o všem víte dopředu

Hned od začátku byste měli jasně vědět, na čem s daným makléřem jste. Zda požaduje provizi, co pod ní spadá, v jaké bude výši. Férovost staví právě na transparentnosti.

Jak k tomuto přistupuji já? O ničem nemlžím a čísla s vámi řeším jako jednu z prvních věcí.

 • U pronájmu na 12 měsíců a více je provize 1 měsíční nájemné. Hradí ji obě strany, tedy jak pronajímatel, tak nájemce.
 • U pronájmu do 12 měsíců je provize u nájemce 20 % z celkového nájemného za dobu sjednanou v nájemní smlouvě, výsledná suma ale nemůže přesáhnout jedno měsíční nájemné. U pronajímatele činí provize 1/12 měsíčního nájemného za každý měsíc sjednaného období.

U všech částek je nutné připočíst DPH.

3. Předáním klíčů pomoc nekončí

Podpis, provize a dál se neznáme? To u mě neplatí. Jsem vám k dispozici i po sjednání pronájmu, tedy po celou dobu trvání předmětného nájemního vztahu. Navrhuji řešení vyvstalých situací a kdykoliv radím se vším, co jakkoliv zasahuje do vaší role pronajímatele.

Provize zkrátka není „odměnou za nic“. U kvalitního realitního makléře představuje zaslouženou kompenzaci za vloženou energii, čas a peníze. Jestliže pečlivě zvážíte jeho výběr a vezmete si k ruce informace z tohoto článku, jsem si jistá, že pro vás bude pronajímání výhradně příjemnou a ziskovou zkušeností.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Rádi byste pronajali vaši nemovitost spolehlivým nájemníkům s roční garancí a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Typ nemovitosti

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.