777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

4 tipy pro snadný a rychlý prodej bytu s hypotékou. Jak správně na to?

Hypotéka představuje v dnešní době jeden z nejdostupnějších způsobů, jak financovat pořízení vlastního bydlení. A tak vás asi nepřekvapím informací, že se docela často setkávám s klienty, kteří potřebují prodat nemovitost zatíženou právě hypotečním úvěrem. Ať už se nacházíte v podobné situaci, nebo si jen dopředu zjišťujete možnosti pro různé scénáře, na dalších řádcích se dozvíte vše podstatné.

Možná si myslíte, že úvěr je závazek, který vše komplikuje. Není to tak. Takže pokud své bydlení ještě splácíte, ale „osud zamíchal kartami“ a vy s ním teď musíte naložit jinak, můžete být v klidu. Byt zatížený zástavním právem smluvním (v legislativním slangu) prodáte také výhodně. Musíte se jen dobře připravit a vědět, co všechno to obnáší. Všechno důležité informace si rozebereme v celkem 4 tipech.

1. Nedělejte „mrtvého brouka“

I když se tento bod nemusí týkat právě vás, nemohu ho opomenout. Mnoho lidí se totiž rozhodne byt prodat kvůli finančním problémům, se kterými se obvykle pojí nemožnost řádně splácet. Proto zde chci připomenout, že nejdůležitější roli v tu chvíli sehrává vaše komunikativnost a otevřenost.

Nečekejte, jak se celá situace „vyvrbí“ a jednejte. Ozvěte se bance a sdělte jí, jak jste na tom. Společně se domluvíte se na dalším postupu, abyste se nakonec mohli dobrat k prodeji. A nebojte se, nebudete žádná výjimka. Poradci podobné záležitosti řeší dnes a denně. Takže ať už máte jakékoli důvody či se objeví jakékoli okolnosti, neodsouvejte řešení.

2. Přesvědčte, že vás byt stojí za to náročnější papírování

Závazek v podobě běžící hypotéky, to rozhodně není skvělý prodejní argument, spíše naopak. Zájemce může představa procesu vyděsit natolik, že dá radši přednost jiné, resp. v tomto ohledu „bezproblémové“, nemovitosti. Takovému nežádoucímu vývoji ale můžete zaručeně předejít. Tajemství tkví v dokonalé prezentaci, která přebije veškerou „pachuť“ ze zatížení úvěrem.

Dejte si maximálně záležet na přípravě bytu pro focení do inzerátu a prohlídky. Využijte moderní homestaging, který promění interiér k nepoznání a významně přispěje k tomu, že ani zástavní právo smluvní nikoho neodradí.

3. Předčasné splacení kupujícím

Podívejme se nyní na první možný způsob, jak prodat byt s hypotékou – když kupní cena částečně poslouží na předčasné splacení úvěru. Od prosince 2016 můžete půjčku umořit dříve, aniž by vás bankovní společnost „sedřela z kůže“ na poplatcích a sankcích. Čeká vás pouze úhrada tzv. účelně vynaložených nákladů. Eventuálně se trefíte do období před změnou fixace, kdy je tento krok bezplatný.

A co všechno tedy musíte udělat? V prvé řadě požádat banku o písemný souhlas a vyčíslení konečné částky pro splacení celého dluhu. Poté už se vše odvíjí od toho, jak vám bude chtít kupující zaplatit. Buď bude mít hotovost, kterou nejprve vložíte do notářské úschovy, a poté se z ní převedou peníze bance, nebo si zařídí vlastní úvěr, který použije na koupi vaší nemovitosti = zaplacení hypotéky a zbytku určené ceny.

4. Převedení hypotéky na novou osobu

A máme tu další potenciální postup, kdy váš závazek převezme zájemce o vaši nemovitost. Jedná se tedy už o prodej bytu s hypotékou v pravém smyslu slova. Mějte na paměti, že nejprve musí banka se záměrem souhlasit. Předložíte jí kupní smlouvu a návrh dohody o převzetí dluhu.

Kupující pak projde vším, co se váže ke standardnímu žádání o poskytnutí úvěru na bydlení. Až po ověření bonity a dalších skutečností ohledně budoucího dlužníka se banka rozhodne, zda vám souhlas udělí, nebo nikoli. Poté už jen vyřídíte formality na úřadech a je to. Další splátka už bude na novém vlastníkovi.

Musím ale podotknout, že takto jsem zatím prodej bytu se závazkem neřešila. O pokračování již sjednané hypotéky není takový zájem, protože každý si může vyjednat lepší podmínky. Podobně jako realitní trh, i ten finanční se neustále vyvíjí. Pravidla a úrokové sazby, které platily třeba 3 roky zpátky, už dnes nemusí být vůbec atraktivní.

Takže si to shrňme. Prodat byt s hypotékou nemusí být vůbec složité. Vše záleží na tom, jak se s kupcem dohodnete nebo zda a jak moc vám banka vyjde vstříc. Základem všeho je znalost procesu a možných postupů. Chcete, aby vše proběhlo co nejrychleji a pro vás bez starostí? Dejte mi vědět a já vám ráda pomohu. Zjistěte hned teď, jak rychle a výhodně prodám i vaši nemovitost!

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.