777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Prodej bytu s realitkou: 5 rad, díky kterým vyberete tu nejlepší a nespálíte se

Spolehlivá, kvalitní, férová – taková je v očích majitelů nemovitosti ideální realitní kancelář. Jak takovou najít, abyste měli jistotu, že prodáte výhodněbez velkých starostí? Stačí se držet osvědčených rad a tipů v tomto článku. Vychází z bohatých zkušeností a pomůžou vám nezapomenout při výběru na nic podstatného.

1. Pátrejte po referencích

Internet vám dává jedinečnou příležitost pořádně si vytipovanou společnost „proklepnout“. Stačí napsat její jméno do vyhledávače a během chvilky si můžete udělat základní náhled, zda vůbec začít uvažovat o spolupráci. Čtěte diskuze a názory klientů a nejen to.

Projděte si webové stránky realitní kanceláře, podívejte se, na jakých serverech inzeruje a jak její nabídky vypadají. Základem jsou kvalitní fotografie, pečlivý popis a zveřejnění zásadních informací. Dobrým znamením v tomto ohledu je, pokud na vás inzeráty působí atraktivně a zaujaly vás.

Dále si určitě dohledejte, jak dlouho na trhu realitka působí. Zavedená RK je zpravidla zárukou vysoké odbornosti, potřebných zkušeností a serióznosti. Realitní trh je silně konkurenční prostředí, ve kterém se udrží jen ti nejschopnější se spokojenou klientelou.

2. Porovnávejte

Nemusíte oslovovat jen vítěze vašeho malého výběrového řízení na výbornou realitku. Spojte se třeba se 2 nebo 3 firmami či makléři a srovnejte, co všechno dokážou zařídit a jaké kroky zahrnuje jimi nabízený servis. Každá společnost si může slovo „kompletní“ vykládat přeci jen trochu jinak.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

3. Udělejte si čas na osobní návštěvu

Ačkoliv telefon či e-mail představuje nejpohodlnější a nejrychlejší cestu, jak se s realitním specialistou domlouvat na podrobnostech ohledně prodeje vašeho bytu, první schůzka by měla proběhnout v sídle společnosti. Tam nejlépe poznáte, jak přistupuje ke svým klientům.

Jestliže vás na dané adrese přivítají neudržované prostory či nevstřícná komunikace, zbystřete. Pak je totiž na místě položit si otázku, zda realitka dokáže vhodně nabízet vaši nemovitost, když pokulhává i v prezentaci sebe sama.

4. Ptejte se, a to i na zdánlivé maličkosti

Buďte zvídaví a nenechte se odbýt. Jde o vaši nemovitost a vaše peníze. A na co se tedy informovat? Určitě položte následující otázky, které mimo jiného řeší i související náklady. Mimochodem, pro dobrou realitku by vše níže uvedené mělo být samozřejmostí.

 • Kdo uhradí zhotovení veškeré smluvní dokumentace (dohoda o složení rezervačního poplatku, smlouva o smlouvě budoucí, kupní smlouva), kolky na katastru nemovitostí, daň?
 • Kdo a jak byt nafotí – amatér či profesionál? Jestliže profík, kdo pořízení fotek zaplatí?
 • Obstará někdo home staging?
 • Zajistí RK instalaci reklamní plachty na dům, ve kterém se váš byt nachází?
 • Kde všude bude realitka nemovitost nabízet (realitní servery, tištěné magazíny a další platformy)?
 • Bude inzerát topován? Pokud ano, jak často?
 • A co platby za poplatky, které jsou nezbytné pro získání dokumentů souvisejících s obchodním případem?
 • Kdo zaplatí ověření podpisů?
 • Postará se realitní kancelář o zisk listu vlastnictví, nabývacího titulu, prohlášení vlastník a dalších důležitých dokumentů?
 • Jak to bude s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru?
 • Zařídí RK úschovu kupní ceny?
 • Bude makléř přítomen při předávání bytu?

5. Co je psáno, to je dáno aneb požadujte vše písemně

A na závěr rada nad zlato. Nespokojte se nikdy s ústním příslibem. Na vše byste měli „mít papír“. Kvalitní kancelář takto postupuje standardně, pokud se k tomu vámi vybraná nebude mít, může to pro vás být signál, že je třeba hledat dál.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.