777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Jak na prodej bytu s  věcným břemenem 

Výhodnost nebo rychlost prodeje nemovitosti ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi ně můžeme zařadit i tzv. věcné břemeno, které představuje komplikaci pro obě strany. I přesto to ale automaticky neznamená, že takto zatížený byt budete muset nabízet jen výrazně pod cenou.

Trocha teorie aneb co je věcné břemeno

Termín vysvětluje zákon jako věcné právo k cizí věci. V důsledku využívání tohoto práva dochází k omezení vlastníka nemovitosti, který je kvůli tomu povinný:

  • něco strpět, případně se něčeho zdržet (tzv. služebnosti)
  • nebo naopak aktivně konat (tzv.  reálné břemeno).

Může být sjednané jak ve prospěch soukromé osoby, tak i právnické či např. státu, kraje nebo obce. Informace o jeho existenci je zanesena v listu vlastnictví.

Když to převedu do běžného života, tak s tímto pojmem nejčastěji souvisí situace, kdy prarodiče (rodiče) přepíšou byt či dům na svá vnoučata (děti), ale mají podmínku, že v něm chtějí v poklidu dožít. A právě věcné břemeno jim to zaručuje. Zpravidla tedy vznikne smluvně, někdy jako výsledek rozhodnutí soudu. Může zaniknout např. úmrtím dané osoby, případně přechází na určeného zástupce. I tyto podmínky bývají jasně stanoveny.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 


A abychom teorii měli kompletní, zmíním ještě, že činnost vyplývající z věcného břemene je vždy stálého nebo pořád se opakujícího charakteru. Nelze jím ošetřit nějaký jednorázový úkon. Mohlo by se nyní zdát, že se vše točí jen okolo užívání realit (bydlení), ale tak to není. Břemeno upravuje i záležitosti týkající se např. sklizně ze stromů, jízdy po pozemku, čerpání ze studny, rekonstrukcí apod.

Prodej bude ztížený, ale ne nemožný

Každému je asi zřejmé, že byt, který má v záznamech „škraloup“ v podobě věcného břemene, nebude pro potenciální zájemce příliš atraktivní. O to více se musí prodejce snažit, aby na trhu i tak obstál. V tomto ohledu hodně záleží na tom, o jaký druh závazku jde a vůči komu existuje. Některé totiž do života ve výsledku vůbec nezasahují a není potřeba je jakkoliv řešit. V opačném případě lze postupovat v zásadě dvojím způsobem.

Buď zkusíte zajistit dohodu s oprávněným, tedy s osobou, která má z věcného břemene prospěch. Může se stát, že návrh na zrušení přijme. Sepíšete o tom smlouvu a podáte žádost o vymazání této skutečnosti z katastru nemovitostí. Nebo můžete dotyčného jedince zažalovat (je-li pro to důvod). Pak vše vyřeší soud.

Ať tak, nebo tak, určitě ale zátěž u nemovitosti před zájemci o koupi nezatajujte. Zbytečně by to přineslo starosti pro obě strany. Možný budoucí vlastník se to stejně dozví a ve finále vás snaha o prodej bude stát jen čas a energii a nic nepřinese.

Snižuje věcné břemeno hodnotu?

Určitě není možné prodat byt s věcným břemenem za stejně vysokou částku jako bez něj. Ale můžeme to i otočit – rozhodně se nemusíte smiřovat jen se zlomkem průměrné prodejní ceny. Vždy se dá najít „zlatá střední cesta“, která se bude rozumně odvíjet jak od negativ, tak i pozitiv.
Mimochodem, právě přednosti dané nemovitosti je vhodné o to více zdůraznit. Vyplatí se oslovit realitního specialistu, který bude mít na rozdíl od vás kromě odborných znalostí i objektivní náhled. Možná si to ani neuvědomujete, ale třeba váš byt skýtá spoustu výhod, které vy kvůli břemenu nevidíte.
Zajímá vás, kolik byste mohli a měli za svůj majetek chtít? Vyzkoušejte online odhad zdarma a já se vám co nejdříve ozvu i s cenou stanovenou na základě léty prověřeného know-how.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.