777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Jak prodat byt, který pronajímáte: 3 důležité tipy

Pokud vlastníte nemovitost, kterou nepotřebujete k bydlení, s velkou pravděpodobností ji pronajímáte. Investiční byt totiž představuje oblíbený způsob, jak pravidelně přilepšovat domácímu rozpočtu. Zajímá vás, co dělat, když se ho rozhodnete prodat? Odpověď najdete na následujících řádcích, které jsem dala dohromady na základě mých bohatých zkušeností s touto problematikou. Ve třech tipech shrnuji vše, co byste určitě měli jako pronajímatelé vědět.

1. Slušnost na prvním místě

Začneme hezky od začátku, tedy od okamžiku, kdy s definitivní platností „odklepnete“ rozhodnutí prodat. I když jde o váš byt, se kterým můžete (v mezích zákona) nakládat podle svého uvážení, určitě doporučuji nastínit plány nájemníkům. Seznamte je s případným postupem a termíny, dejte jim prostor pro vyjádření.

Nic z toho sice není vaše povinnost, ale slušné jednání se vám vyplatí. A tím spíše v případě, že na obou stranách panuje dlouhodobá spokojenost. Nezapomeňte na to, že i vystupování a chování nájemníků při prohlídkách a prezentaci zájemcům se podílí na utváření celkového dojmu. Pokud bude patrné jakékoliv napětí, může to od koupě odrazovat.

V neposlední řadě bych ráda zmínila, že lidé využívající vaši nemovitost ji mohou chtít odkoupit, jen vám o tom zatím neříkali, protože nebyla příležitost. A jestli si „plácnete“ s nimi, bude zařizování mnohem snadnější a rychlejší, protože se už znáte.

Možná vás teď napadla otázka: „A co předkupní právo, nemají ho právě nájemci?“ Odpověď je jednoduchá – nemají. Význam preferenčního odkupu se od roku 2014 vztahuje pouze na celý bytový dům, který v katastru vystupuje jako jedna nemovitost, ale majitel se ho chystá prodat po jednotlivých bytových jednotkách.

2. Prodej i s nájemníky

Kupující od vás převezme nemovitost se všemi právy a povinnostmi, které přímo souvisejí s nájmem. Jasně a stručně to znamená, že byt prodáte i s jeho obyvateli. Nečekají vás tedy žádné úpravy nebo změny platné nájemní smlouvy. Nebudete muset nájemníky přemlouvat k ukončení dohodou, nebo na to jít „po zlém“ v podobě výpovědi. Jak to bude dál, je už na novém držiteli.

Samozřejmě vše záleží na konkrétní situaci, ve které se ocitnete. Někdy se stává, že nájemníci budou chtít z důvodů zamýšleného prodeje odejít. Nebo narazíte na vážného zájemce, který si bude klást podmínku, že nemovitost koupí až po ukončení nájemní smlouvy. Pak se samozřejmě postup vyvine podle toho, co vám bude vyhovovat nebo na čem se nakonec domluvíte.

3. Jak správně na to

Bojíte se, že prodej bytu s nájemníky bude náročný a složitý? Mohu vás uklidnit, šance jsou stejné jako u nemovitosti bez běžícího pronájmu. Jestli chcete mít jistotu úspěchu a minima starostí, nechte si poradit nebo pomoct od specialisty.

Realitní trh je dostatečně rozmanitý, zahrnuje poptávku i nabídku v nejrůznějších obměnách. A to je třeba si uvědomit. Z bezproblémových obyvatel můžete dokonce udělat „konkurenční výhodu“, která přesvědčí a zláká každého, kdo uvažuje o pronajímání jako o podnikatelském plánu.

Rychlost a výhodnost prodeje tedy obecně ovlivňují faktory jako u prázdného objektu – perfektně stanovená cena, dokonalá prezentace, vyjednávací schopnosti, aktuální situace u realit v dané lokalitě a další.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.