777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Jak v  roce 2017 nejlépe vydělat na nemovitosti? Přečtěte si, zda je výhodnější prodat, nebo pronajímat

Pokud vlastníte byt, který nepotřebujete vy ani nikdo z vašich blízkých, nabízí se vám dvě hlavní možnosti, jak s ním naložit. Tedy za předpokladu, že z  něho chcete mít peníze. Buď ho prodáte, nebo pronajmete. Poradím vám, jakou cestou se vydat, abyste z  nemovitosti vytěžili co nejvíce vzhledem ke svým požadavkům nebo životní situaci. Obě varianty mají totiž svá „pro“ a „proti“, o kterých je dobré vědět, než se finálně rozhodnete.

Realitní trh v předchozím roce rostl, a to doslova raketovým tempem. Důvodů, proč tomu tak bylo, existuje více. Roli důležitého faktoru sehrály především dostupné hypotéky, díky kterým si byt nebo dům pořídil rekordní počet zájemců o vlastní bydlení. A s tím přišly i výhody pro prodávající, kteří tak na základě enormního zájmu mohli nastavovat vyšší ceny. Co tedy očekáváme letos? I když nastane určité „zklidnění“, poptávka bude velmi pravděpodobně ještě nějakou dobu i nadále převyšovat nabídku.

koupit-nebo-prodat-3

1.Pronájem pod lupou

Najít nájemníky a pak se těšit z  pravidelného měsíčního příjmu „bez práce“, takovou zidealizovanou představu máte možná i vy. Ale nenechte se mýlit. Už jen shánění spolehlivých obyvatel nemovitosti může být dost namáhavé. A ani sepsáním smlouvy a předáním klíčů starosti nekončí. Naopak, často teprve začínají.

Pokud chcete mít přehled o stavu svého majetku, budete muset obětovat dostatek času na pravidelné kontroly. Když se něco porouchá, zpravidla bude zařízení opravy na vás. A takto bych samozřejmě mohla pokračovat i dále.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

2.Jak poznat, co je výhodné a co ne

O tom, zda se vyplatí věnovat pronajímání, rozhodují i čísla. Jednoduché pravidlo udává, že roční výnos musí být alespoň 5 %. Cokoliv pod tuto hodnotu dělá z bytu břemeno, které vás připraví o čas a energii bez adekvátní odměny. Vezměte tedy k ruce kalkulačku a spočítejte si, zda se po odečtení všemožných nákladů dostanete na magickou pětiprocentní hranici.  V tom nejlepším případě ji překročíte, třeba až k číslovce 7 nebo 8. S  tímto samozřejmě úzce souvisí parametry nemovitosti a lokality, které se přímo podílejí na výši nájemného. Když ho „přepálíte“, zájem bude minimální a možná i přímo nulový. Když ho naopak podceníte, bude vám byt vydělávat málo = nevyplatí se.

Abyste zjistily všechny potřebné údaje, udělejte si malý průzkum. Podívejte se na inzeráty, zeptejte se známých, informujte se v lokální realitce. Pátrejte po tom, za kolik se byty v daném místě reálně pronajímají. Jasná data zjednoduší zvažování, co a jak udělat.

koupit-nebo-pronajmout

3.Optimální doba pro prodej?

A nyní si probereme prodej, který byl zbaven zátěže v  podobě daně z nabytí nemovitosti. Na podzim minulého roku vešla v platnost novela, podle které ji musí hradit kupující. Což samozřejmě „hraje do karet“ vám jako eventuálnímu prodávajícímu.

Na druhou stranu nesmím opomenout fakt, že podmínky pro hypotéky se s novým zákonem o spotřebitelských úvěrech značně zpřísnily. Banky nyní musí mnohem důkladněji zkoumat, zda je žadatel bonitní a může si vysokou půjčku skutečně dovolit i v dlouhodobém horizontu. Výsledkem je, že na financování tímto způsobem nyní dosáhne méně lidí.

V  dubnu nás čeká ještě pokračování. Oblíbené vysokoprocentní hypotéky, u kterých nemusel mít žadatel příliš naspořeno, budou k  dispozici jen v  omezeném množství. A  z toho vyplývá, že čím dříve prodáte, tím výhodnější výsledek vám to přinese. Stále se nacházíme na pomyslném vrcholu cen. V  druhé polovině tohoto roku lze předpokládat snižování.

4.Konečný verdikt aneb mé doporučení

Rizika a přínosy pronájmu jsou zcela zřejmé. Pokud už teď víte, že tento způsob „výdělku“ není nic pro vás, neztrácejte zbytečně čas rozmýšlením a využijte aktuální stav realitního trhu, který je nakloněný prodávajícím. Za pár měsíců či příští rok by vás mohl nemile překvapit nižší zájem a s ním související nutnost nabízet za méně.

Jestliže vás možnost pronajímat láká a chcete si byt ponechat, dobře si vše propočítejte. Jak už jsem nastínila na řádcích výše, je nutné brát v  potaz i vlastnosti lokality, která taktéž prochází vývojem. Zkuste se také např. informovat na plánované územní změny, které mohou později ovlivnit atraktivitu místa.

Stejně jako při prodeji, i zde rozhoduje každý detail. Abyste žádný nevynechali a nepřipravili se zbytečně o desetitisíce, neváhejte mě kontaktovat. Mám bohaté zkušenosti, díky kterým vám pomohu prodat byt za nejvyšší možnou cenu.

koupit-nebo-prodat-4

5.Správný odhad jako základ

I když se prodej a pronájem jakožto postoj vůči vlastnictví nemovitosti liší, jednu věc mají přeci jen společnou. Pečlivé úvahy o výhodnosti obou řešení pramení ze správně odhadnuté tržní ceny. Na jejím základě vypočítáte nejen potřebnou hodnotu výnosu u pronajímání, ale zároveň vám umožní prodat co nejrychleji a co nejvýhodněji. Zajímá vás, za kolik byt nabízet, aby na realitních serverech „nevyhořel“? Nebo abyste neprodělali? Vyzkoušejte profesionální online odhad na pár kliknutí, který provedu zcela zdarma.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.