777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Proč byste si měli dát pozor při prodeji bytu sousedovi či známému: 5 rizik, o kterých je dobré vědět

Chystáte se prodat byt a někdo ze sousedů o něj projevil zájem? Než si finálně „plácnete“, přečtěte si tento článek. Domluva na vlastní pěst se známými nebo přáteli vás může v konečném důsledku stát mnohem více času, penězenergie, než kdybyste se vydali klasickou cestou inzerování pro široký okruh zájemců.

Už několikrát mě oslovili lidé, kteří se přesně v takové situaci spálili. Slíbili nemovitost např. pro syna manželů od vedle, s nimiž měli celou dobu „přece jen ty nejlepší zkušenosti“. Týdny však ubíhaly a racionální domluva v  nedohlednu. Nechtěli na sousedy tlačit, když se znají tak dlouho, zároveň to ale znamenalo, že jim zůstával ležet ladem byt, co mohl už dávno přinést peníze – z prodeje či pronájmu.

prodavate_sousedovi

Na takové případy ze světa realit můžu vztáhnout doporučení z  oboru podnikání, že přátelství v  byznyse obvykle způsobuje problémy. Obě strany jsou k  sobě shovívavější nebo své vzájemné pozice zneužívají. Netvrdím, že to je pravidlem, ale díky své praxi jsem poznala, že určitá rizika opravdu existují. A měl by je brát v  potaz každý prodávající, který si pohrává s  myšlenkou nechat byt „těm přes chodbu“.

1.1. Pozor na dobré slovo

Říká se, že cesta do pekla je vždy dlážděna dobrými úmysly. A to bohužel mnohdy platí i při prodeji svépomocí někomu známému. Slíbí vám, že od vás nemovitost určitě koupí, vy s  tím počítáte a po měsíci či dvou se dozvíte, že si to rozmyslel  z toho a toho důvodu. Nemá vůči vám totiž žádný formální závazek, proto nespěchá a bere celou záležitost na lehkou váhu. A vám mezitím mohli „utéct“ potenciální kupci, kteří v  daném období byt sháněli.

2.2. Čekání = prodělávání

S  předchozími informacemi úzce souvisí tento druhý bod. Když se z  bytu odstěhujete, asi ho hned nenecháte odpojit od energií. Takže budete muset dále platit zálohy. A protože ho budete držet pro slibujícího souseda, se kterým se třeba nakonec nedohodnete, z  plateb se stanou zbytečné náklady navíc.

Zároveň vás neopodstatněné čekání může připravit i o výhody plynoucí z  aktuálního stavu na realitním trhu, který je velmi proměnlivý. Pokud se nemovitosti v  jednom měsíci prodávají za nějakou zajímavou částku, rozhodně se nespoléhejte na to, že nasazená laťka vydrží tak vysoko i v  dalším období.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

3.3. Prodáte za nejlepší možnou cenu?

A dostáváme se k dalšímu ožehavému tématu – penězům. Jestli byt nabízíte známému, zcela jistě očekává, že to pro něj bude výhodné. Pak je na místě zvážit, zda vám to stojí za to. Na jedné straně víte, co je zač budoucí majitel prostorů, ve kterých jste strávili třeba desítky let, na straně druhé nemůžete využít sílu „konkurenčního boje“. Více vážných zájemců totiž přináší možnost korigovat cenu právě na základě poptávky. Ostatně, někdy se navzájem trumfují právě lukrativnějšími finančními nabídkami. Jestli vlastníte atraktivní nemovitost v  atraktivní lokalitě, je škoda připravit se o šance na co nejvýhodnější prodej.

4.4. Když se ani jedna strana nevyzná v papírování

Obstarávání prodeje bytu své pomocí vyžaduje nejen čas a energii, ale také dostatek znalostí o legislativním pozadí nakládání s  nemovitostmi. Když nevíte, co a jak je potřeba, zaděláváte si na velký problém. Na vše je nutné mít písemné potvrzení nebo smlouvu (záleží na konkrétním úkonu), a to v zákonem stanovené podobě se všemi náležitostmi.

Mnozí lidé mají mylnou představu, že si stáhnou vzory z internetu, vyplní je, stvrdí platnost podpisem a je hotovo. Před takovým postupem vás ale varuji. Většinou jsou tyto dokumenty plné chyb, neaktuální a neúplné. Musím také zmínit, že administrativu netvoří jen kupní smlouva. Budou vás čekat úkoly jako obíhání úřadů, řešení ohledně listu vlastnictví či nabývacího titulu a další zásadní formality.

5.5. Vznikne problém a je po přátelství

Uvolněnost v  jednání a dobrá nálada díky přátelství je sice příjemná, ale může se z ní stát nepříjemná zbraň  v rukách kupujícího, vašeho souseda či známého. Ten může očekávat, že když se objeví nějaký zádrhel, vy ho v rámci dobrých vztahů vyřešíte. Nebo o něm při každé příležitosti uslyšíte.

Naopak při prodeji standardní formální cestou, kdy se s  kupcem neznáte, bude vše probíhat v  rámci legislativy. A jakmile prodáte  s jasně určenými podmínkami, uděláte za vším tlustou čáru.

nastvany_soused

6.Jak být bez starostí aneb cesta jistoty

Co tedy dělat, abyste se popsaným rizikům úspěšně vyhnuli? Mám pro vás dvě doporučení. Pokud se chcete vyvarovat starostí, využijte pomoc realitní kanceláře. Získáte tak odborné zázemí a profesionální podporu od experta a vše proběhne bez průtahů a k  vaší spokojenosti. Odměna za jeho služby pak bude jen v  poloviční výši, protože si kupce vlastně najdete sami.

A zadruhé – i přes přislíbení bytu sousedovi či známému byste si neměli zavřít dveře k  dalším příležitostem. Takže určitě nemovitost nabídněte i na trhu. Zjistíte, zda je o ni zájem a zda jste stanovili správnou kupní cenu.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.