777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Prodej bytu aukcí zvýší cenu i o stovky tisíc. Víte, jak probíhá?

O aukci hovoří mnoho mých kolegů realitních specialistů jako o extra výhodné možnosti prodeje nemovitosti. A já se k nim určitě mohu přidat. Mám s touto zajímavou a pro obě strany atraktivní strategií velmi pozitivní zkušenosti. Jednu z nich vám mohu pro lepší představu přiblížit v číslech – díky aukčnímu principu se cena dotčeného bytu zvýšila o 500 tisíc. V tomto článku se na metodu podíváme zblízka.

Jak to vidí zákon

Ještě, než vám popíšu, co všechno tato prodejní metoda obnáší, ráda bych vyjasnila legislativní ukotvení, kolem kterého mohou vznikat nejasnosti a nepřesnosti. Ve světě realit neplatí, že aukce = veřejná dražba. Nefiguruje zde žádný licitátor, vzrušující vyvolávání ceny ani jeho „všemocné kladívko“.

Aukce u nemovitostí podléhá občanskému zákoníku č. 89/2012 Sb. K uskutečnění prodeje dojde dohodou prodávajícího a kupujícího, kteří uzavřou rezervační a poté kupní smlouvu. A je tu ještě jedna podstatná informace. „Výherní“ nabídka nemusí být ta nejvyšší. Můžete si nakonec zvolit třeba zájemce, který vám sice nepřislíbil nejvíce peněz, zato je má okamžitě k dispozici.

Za úspěchem stojí den otevřených dveří

A teď už se dostáváme k realizaci prodeje bytu aukcí. Pomyslným středobodem úspěchu je uspořádání dne otevřených dveří, při kterém mohou přijít zájemci, kdykoli se jim to hodí. Nejedná se samozřejmě o celý den, ale o zhruba 3hodinový úsek, během kterého se vaše nemovitost stane přístupná komukoli, koho zaujala.

Realitní makléř, který ji pro vás v procesu prodeje spravuje, zajistí co nejlepší propagaci a prezentaci, aby vzbudil v potenciálních kupcích co největší zájem. Obvykle nechybí ani malé pohoštění a vždy panuje uvolněná a příjemná atmosféra. A tohle všechno v kombinaci s krásným prostředím nabízeného bytu působí pozitivně na uchazeče o koupi. Nemusím ani připomínat, že oproti „obyčejné“ prohlídce se při takové příležitosti mnohem snadněji vyvolá skvělý dojem.

K čemu celá snaha vede? Že se zájemci pro byt doslova nadchnou a budou ho chtít získat. Aukce nastartuje soutěživost a touhu „vyhrát“. A to je faktor, který pak tvoří skutečně zajímavé částky v nabídkách.

Vyberete si nejlepší cenu a je to

Jak už jsem nastínila na předchozích řádcích – po dni otevřených dveří předloží zájemci cenové nabídky. Na vás jako na prodávajícím je vybrat si tu, která vám nejvíce vyhovuje. Asi vás teď zajímá, o kolik se sumy liší oproti původní stanovené. I když nelze nic generalizovat, protože každý byt a okolnosti jeho prodeje jsou jiné, zpravidla se finálně dostaneme až na hodnotu vyšší o 10–15 %.

Zaujala vás možnost prodat nemovitost rychleji a dráž díky aukci?

Podívejte se hned teď na tuto stránku, kde najdete všechny důležité informace.

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.