777 554 392 lucie.majerova@re-max.cz

Za jakou cenu byste měli prodat vaši nemovitost?

Jedním z nejtěžších rozhodnutí při prodeji vašeho domova je to, za jakou cenu byste nemovitost měli prodávat. Různé realitní kanceláře navrhnou různá čísla. Nastavte cenu příliš vysoko a nemovitost neprodáte. Nastavte cenu příliš nízko a za nemovitost dostanete mnohem méně než byste mohli.

Základ rozhodování …

Prodej vaší nemovitosti bude zřejmě jeden z největších finančních rozhodnutí, které budete ve svém životě muset udělat, a to je jak umění a štěstí jako věda. Po té, co jste udělali vše pro to, aby váš dům či byt byl co nejatraktivnější pro potenciální kupce, měli byste si dát za úkol prozkoumat realitní trh.

Nezapomeňte, že jste to vy, nikoli realitní agent, který se rozhodne, za jakou cenu nabídnout nemovitost na trhu.

Zaujměte dvoustupňový přístup:

Za prvé, rozmyslete se, za jakou cenu by se reálně nemovitost mohla prodat. Za druhé, rozhodněte se pro svou prodejní strategii. Faktory, jako je například rychlost, jakou chcete nemovitost prodat, bude mít vliv na to, jakou cenu budete požadovat.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Nespoléhejte pouze na názory druhých a tím myslím i profesionály!

Je velmi lákavé se spoléhat na ohodnocení své nemovitosti prostřednictvím realitních kanceláří nebo hypotečních poradců – ale může to být chyba. Mohou mít svou vlastní agendu, která může být odlišná od té vaší.

V případě, že hypoteční odhadce nebo realitní agent nemají zkušenosti přímo z vašeho okolí, budou se spoléhat na statistiky ze zdrojů, jako je katastr nemovitostí a různé cenové mapy, které jim nedají dobře informovaný pohled na lokální rozdíly v cenách nemovitostí, včetně takových faktorů, jako jsou místní školy, restaurace, doprava atd.

Místní realitní kanceláře mají dobré znalosti prostředí, kde prodáváte, ale mohli by vám určit nereálně vysoké zhodnocení, tak abyste si vybrali právě jejich zastoupení. Naopak hypoteční odhadci často dávají mimořádně nízké ocenění za účelem ochrany zájmů hypotečního úvěru.

Rozdíl v ocenění realitního agenta a hypotečního odhadce může činit až 20% z hodnoty nemovitosti.

Udělejte svůj vlastní průzkum

Jedním z řešení je ze sebe udělat odborníka na místní ceny nemovitostí – a to zjištěním za kolik se podobné nemovitosti ve vaší oblasti opravdu prodali a za kolik se podobné nemovitosti prodávají. Rozdíly mezi inzerovanou cenou a skutečnou prodejní cenou můžou být opravdu veliké.

Použijte například webové stránky, jako jsou www.cenovamapa.cz, www.cenovamapa.eu, www.cenovamapa.org, www.cuzk.cz a zjistěte, kolik dalších nemovitostí se ve vaší oblasti nebo ulici prodalo za posledních 6 měsíců nebo kolik nemovitostí je v současné době na prodej.

Zejména se zaměřte na srovnatelné vlastnosti. Sledujte jaké jsou požadované prodejní ceny ve vaší oblasti – podívejte se do oken místních realitních kanceláří o kontrolujte pravidelně jejich webové stránky.

Dávejte pozor na to, co se děje s místním trhem. Dynamika trhu bude indikovat, zda můžete být optimistický nebo pesimistický o ceně, kterou můžete dosáhnout. Stoupají nebo klesají ceny nemovitostí? Existuje nadbytek kupujících nebo prodávajících? Prodávají se místní nemovitosti rychle za jejich požadovanou cena?

Nezapomeňte, že vyjednávání se předpokládá.

Kupující většinou předpokládají, že je zde prostor pro jednání s požadovanou cenou, takže byste měli být připraveni se tomuto přizpůsobit. Nastavte cenu o 5-10% vyšší než to, co byste rádi za nemovitost dostali.

Chcete najít podobné články přímo ve svém emailu?

Nejdůležitější novinky z mého blogu přímo na váš email. Každý týden nový článek z realitního trhu. 

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.